Naujienos

STEBUKLINGAS RODIKLIS – VO2max

Funkcinis pajėgumas arba trumpiau tariant VO2max – neretai girdimas stebuklingas rodiklis sporte, kuris vis dažniau tampa neatsiejama treniruočių dalimi. Tačiau tik nedaugelis žino, kas tai yra, kuo jis gali būti naudingas ir ką daryti, kad šis rodiklis gerėtų ir duotų teigiamų rezultatų.

VO2max parodo, kiek sportuojant Jūsų kūnas išeikvoja deguonies vienam Jūsų kilogramui per minutę. Kuo sunkiau treniruojamės, tuo daugiau raumenims reikia deguonies, kurį perneša raudonieji kraujo kūneliai  (arba eritrocitai) mūsų organizme. Kuo didesnis Jūsų VO2max rodiklis, tuo esate pajėgesni atlaikyti sunkesnę ar intensyvesnę treniruotę. Todėl gerinamo VO2max nauda yra akivaizdi: kūnui patiriant deguonies stygių, jis yra priverstas gaminti daugiau eritrocitų, kad šie spėtų aprūpinti raumenis „maistu“ fizinio krūvio metu. Negana to, sportuojant keliamas VO2max rodiklis padeda įvertinti plaučių, širdies ir kraujagyslių veiklą. Todėl esant didesniam funkciniam pajėgumui, organizmas geba greičiau atsistatyti po treniruočių ir priversti Jus jaustis gyvybingesniais.

KAIP PAGERINTI VO2max RODIKLIUS?

Pasyviai leidžiant laiką ant sofos funkcinis pajėgumas nepadidės. Todėl norint pagerinti jo rodiklius, reikėtų atsižvelgti į kelis dalykus:

SVEIKATOS TECHNIKINĖ

Pradėkite nuo sveikatos tyrimų. Tik įvertinus dabartinį Jūsų funkcinį pajėgumą, galima paskirti Jums tinkamą fiznį krūvį, kad šis nenuvargintų dar pirmoje treniruočių savaitėje.

Sporto klinikoje yra galimybė atlikti funkcinio pajėgumo tyrimą arba vieną iš kelių tyrimų programų – PERFORMANCE ir ELITE. Jų metu ne tik įvertinamas maksimalus deguonies suvartojimas, maksimalus širdies susitraukimo dažnis, laktato slenkstis, aerobinis pajėgumas ir apibrėžiamos treniravimosi zonos, bet ir visapusiškai ištiriamos organizmo funkcijos bei pateikiamos sporto gydytojo rekomendacijos, kaip dozuoti fizinį krūvį, kad jis būtų efektyvus ir naudingas Jūsų sveikatai.

FIZINIO KRŪVIO RECEPTAS

Taikykite subalansuotą fizinį krūvį. Apskritai bet koks fizinis aktyvumas ir kūno lavinimo treniruotės didina Jūsų VO2max. Vis dėlto, siekiant greitesnio treniruočių poveikio šio rodiklio gerinimui, galima taikyti ir specifines treniruotes:

  • Bėgimas ar važiavimas dviračiu į kalną;
  • Intervalinės treniruotės;
  • Aukšto intensyvumo treniruotės (HIIT);
  • Treniruotės aukštikalnėse;

Funkcinio pajėgumo lavinimo treniruotės nėra pačios lengviausios. Jos reikalauja nemažai pastangų, užsispyrimo ir kantrybės, neretai kiekvieną stumiančios iš komforto zonos. Tačiau reguliariai treniruojantis, nuosekliai didinant fizinį krūvį pagal kiekvieno nustatytus funkcinio pajėgumo ir sveikatos parametrus, jau po mėnesio galima pastebėti pirmuosius rezultatus: padidėjusią raumenų jėgą, pakitusį kūno svorį bei laikyseną, pagerėjusią ištvermę bei sveikatą.

Jeigu tik dabar pradedate sportuoti ar trūksta žinių, kaip paversti savo treniruotes ne tik efektyviomis, bet ir saugiomis Jūsų sveikatai – kreipkitės į sporto ir medicinos specialistus. Jie ne tik padės paskirstyti fizinį krūvį pagal Jūsų funkcinį pajėgumą, bet ir pateiks rekomendacijas, kaip sportuoti, kad vienu ypu nenualintumėte savo organizmo, o aktyvus gyvenimo būdas taptu vienu malonumu.

KAIP ATLIEKAMAS VO2max TYRIMAS?

Funkcinio pajėgumo tyrimas atliekamas ant bėgtakio arba dviračio (jį įstačius į stakles), ant veido uždėjus DYNOSTICS kaukę. Atlikus kelių minučių apšilimą, pradedama bėgti arba minti, nuosekliai didinant krūvį. Kompiuterio ekrane yra nuolat stebima sportininko širdies veikla. Tyrimas sustabdomas, kai atletas pasiekė savo galimybių ribą ir nebegali tęsti savo pasirodymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *